Boj o verejné financie – celospoločenský záujem?

RNDr. Ing. Marcela Dobešová

Kľúčové slová: Verejné financie, verejné služby, zdravotníctvo, sociálne služby, školstvo.

Verejné financie sú predmetom záujmu rôznych skupín. Aréna je rozdelená medzi finančné skupiny a vládnu moc. Týka sa to energetiky, dopravy, životného prostredia, poľnohospodárstva, zdravotníctva a ostatných verejných služieb. K tomu sa prispôsobujú aj zákony. Nehľadí sa na to, čo je dobré pre občanov tohto štátu, ale vytvára sa priestor pre lobing záujmových skupín.

Hodnotovo orientované strany a poslanci NR SR, nemali dostatočnú silu ani hlas, ani dostatok osobností na to, aby zvrátili trend záujmu finančných skupín a vládnej moci v boji o verejné financie cez korupciu, biznis v zdravotníctve a PPP projekty. Rodina, ktorá bola, je a bude najprirodzenejším prostredím ochrany a rozvoja ľudskej osobnosti, čelí vážnym problémom, ktoré by mal štát na čele so štátnou mocou riešiť.

Verejné služby a ich neziskový charakter

Verejné služby, alebo služby vo verejnom záujme, sú tie oblasti národného hospodárstva, kde trhové hospodárstvo s voľným predajom produktu končí. Týka sa to oblasti školstva, vedy, výskumu, detí a mládeže, športu, zdravotníctva, kultúry a sociálnej sféry. Právna forma poskytovateľov týchto služieb je rôzna. Spoločným znakom týchto služieb je neziskovosť. To znamená, že si občan nedokáže túto službu kúpiť, resp. za ňu zaplatiť, ako za hociktorý iný produkt na trhu. Poskytovateľ verejnej služby nemá dostatok financií na zaplatenie celej hodnoty služby.  Preto štát reguluje a financuje tieto služby z verejných financií, buď cez transféry, dotácie, alebo cez verejné poistenie.

Obchodný charakter zdravotníctva a potreba navrátenia verejnej služby

Zdravotníctvo už dávno nie je verejnou službou. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú podnikateľské subjekty, ktorých cieľom podľa definície v Obchodnom zákonníku je sústavná činnosť vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku. Zdravotnícke zariadenia ako obchodné spoločnosti sú v reťazci spolu so zdravotnými poisťovňami a farmaceutickými firmami. Ich záujem je úplne iný, ako služba občanovi, ktorá by mala byť vo verejnom záujme. Zdravotníctvu treba vrátiť charakter verejnej služby.

Centralizácia sociálnych služieb a obmedzenia neverejných poskytovateľov

Sociálne služby sú úplne centralizované cez samosprávu (až na niektoré výnimky cez MPSVaR SR). Zákon o sociálnych službách likviduje „neverejných poskytovateľov“ z trhového prostredia, bez perspektívy, bez participácie občianskej spoločnosti. Ako? Každý poskytovateľ sociálnej služby je vedený a kontrolovaný subjektom verejnej správy, čo je normálne pre zabezpečenie kvality služby. Ale neverejný poskytovateľ je obmedzovaný vo svojom rozvoji. Môže dostať dotácie na svoju činnosť z verejných zdrojov, ale ak vytvorí zisk zo svojej služby (príspevky od klienta + dotácie – náklady na sociálnu službu), musí vrátiť časť dotácie, ktorá prevyšuje náklady. Všetky prostriedky z činnosti musí použiť na prevádzku, nemôže ani časť od klientov použiť na rozvoj organizácie.

Školstvo a jeho financovanie ako prioritná téma politikov

Školstvo je ďalšou oblasťou, ktorá by mala byť prioritnou témou záujmu politikov. Deti sú naša budúcnosť. Financovanie základných a stredných škôl cez rozpočtovú kapitolu MŠ je dobré, ale je výrazne poddimenzované. Kvalita absolventov našich škôl je alarmujúca. Vedomosti možno majú, ale nevedia rozmýšľať v súvislostiach. Majú problém v komunikácii. Nekontrolovane komunikujú cez sociálne siete, chýba im kritické myslenie, na ktoré ich škola nepripraví. Liberalizácia školstva bez regulácie štátu produkuje nezamestnaných a spôsobuje odliv mladých ľudí do zahraničia.

Situácia je vážna. Počúvajme, čo hovoria politici pred voľbami a žiadajme od nich výsledky! Nestačí zvyšovať sociálne dávky a realizovať falošné istoty. Nemôže byť politik, jeho strana cieľom moci a rozdeľovania verejných financií, ale len prostriedkom k budovaniu spoločnosti, ktorá má budúcnosť v deťoch a vo funkčných rodinách. Nemôžu to byť len slová, ktoré tvoria odpovede na otázky, ale dôležité sú ich skutky.

Zákaznícka linka

+421 (0) 910 852 408

Napíšte nám

pastierikova@sluzbymvo.sk

Adresa

1.mája 18, 01001 Žilina

Centrum poradenstva a vzdelávania (CPV), n. o.
IČO: 37983792
DIČ: 2022104744

Registrácia OÚ Žilina

Reg.č. OVVS/NO-29/05

poradamvo.sk | ©Copyright 2023 | designed and developed by SvitaStudio